Artık ülkede karın doyurmak bile lüks oldu! Sağlıklı beslenmek için gereken tutar cep yakıyor

Artık ülkede karın doyurmak bile lüks oldu! Sağlıklı beslenmek için gereken tutar cep yakıyor
Mutfak alışverişi bir evin olmazsa olmazı. Üst üste gelen zamlar alışverişte vatandaşın cebini daha da zorlamaya başladı. Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi(Bisam) bir hesaplama yaptı ve dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık gereken mutfak masrafını ortaya koydu. Buna göre bir ailenin sağlıklı beslenmesi için gereken tutar 2 bin 478 lira olarak belirlendi.

Mutfak alışverişi bir evin en gerekli masraf kalemi. Son gelen zamlar sebebiyle vatandaş marketlere ve pazarlara gitmeye çekinir oldu. Üst üste gelen zamlar, vergiler yurttaşları daha da zora sokarken BİSAM tarafından yapılan araştırma dört kişilik bir ailenin mutfak masraflarını gözler önüne serdi. Buna göre dört kişilik bir aile sağlıklı beslenmek için ayda 2 bin 478 lira harcamak zorunda. BİSAM'ın araştırmasında yapılan tüm harcamalar için ayda toplam 8 bin 570 lira kazancın eve girmesi gerekiyor. 

dha-6818e5f87e85e7f4186113a44cdf10eb-1.jpg

dha-6818e5f87e85e7f4186113a44cdf10eb-3.jpg

Bir bireyin sağlıklı beslenebilmesi için alması gereken kalori miktarı üzerinden bir hesaplama yapıldığında yetişkin bir erkeğin ayda tüketmesi gereken besinlerin tutarı 663 liradır. Bir yetişkin kadın için ise 640 lira olurken 15-18 yaş arasında bir gencin ihtiyaç duyduğu kalori miktarına göre harcaması ise 705 liradır. 4-6 yaş arasındaki çocuklarda ise bu durum 470 liraya tekabül ediyor. Yani bu sonuca bakıldığında dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için gereken toplam mutfak harcaması 2 bin 478 liraya denk düşüyor. Bu bahsedilen tutar ailenin zorunlu olarak yapması gereken tutardır. 

dha-6818e5f87e85e7f4186113a44cdf10eb-5.jpg

EN BÜYÜK MALİYET GRUPLARI

Aralık ayı baz alındığında en yüksek maliyet grubunu süt ve süt ürünleri oluşturmuştur. Bu maliyet grubu günlük olarak 28.61 liraya denktir. Ardından et, tavuk ve balık grubu gelmektedir ve günlük olarak 16.19 liraya denkti. Sebze ve meyve için günlük gereken harcama 11.61 liradır. Ekmek için 5.60 lira, katı yağ ve sıvı yağ için 5.81 lira ve yumurta için 1.49 lira maliyet oluşturmaktadır. Şeker, bal, reçel ve pekmez ise 4.12 lira harcamayı gerektirmektedir. 

dha-6818e5f87e85e7f4186113a44cdf10eb-4.jpg

KAYNAK: Demirören Haber Ajansı (DHA)

HABERE YORUM KAT

Ekonomi