Kızarıklık, kaşıntı ve yüksek kan değerleri aldığınız vitamini acilen bırakmanız gerektiğinin göstergesi!

Kızarıklık, kaşıntı ve yüksek kan değerleri aldığınız vitamini acilen bırakmanız gerektiğinin göstergesi!
Sağlığımız için iyi beslenmeye spor yapmaya ve vitamin takviyeleri almaya çalışıyoruz. Ama bilinçsiz alınan vitaminler de tam aksi etki yaparak sağlığımızı bozabilir. Kızarıklık, kaşıntı ve yüksek kan değerleri aldığınız vitamini acilen bırakmanız gerektiğinin göstergesi!

Vücudumuzun ortaya çıkardığı belirtiler sağlığımız ile ilgili çeşitli bilgiler verebilir. Yanlış bir yaşam tarzı izlediğimizi, beslenmemizi iyileştirmemiz gerektiğini, genetik bozukluklarımız olduğunu, vücudumuzda bir vitaminin gereğinden fazla bulunduğunu ve çok daha fazlasını gösterebilirler. Bugün, özellikle, belirli bir besinin fazlalığında ortaya çıkabilecek belirtileri size aktaracağız. Kızarıklık, kaşıntı ve yüksek kan değerleri vücudunuzda bir B vitamini türü olan Niasin'in fazlalığından kaynaklanıyor olabilir.

VÜCUTTA BİRİKEN NİASİN SAĞLIĞI TEHLİKEYE ATIYOR

B vitamini grubunda yer alan Niasin sağlıklı bir kardiyovasküler sistemin ve metabolizmanın, özellikle de kolesterol düzeylerinin dengelenmesi için önemli bir vitamindir. Bunun yanı sıra niasin beyin fonksiyonu, sağlıklı cilt oluşumu bakımı ve hatta diyabetin önlenmesi hatta tedavisinde de etkin rol oynar. Diğer vitaminlerin de olduğu gibi Niasin vücutta doğru miktarda bulunduğunda sağlığımıza pek çok fayda sağlar. Ancak fazladan alınması durumda sağlığımızı bozabilir.

Niasin birkaç ana besin kaynağında bulunur. Bunlara karaciğer ve kırmızı etlerin yanı sıra kümes hayvanları, baklagiller ve balıklar dahildir. Ayrıca, tam tahıllar da bu vitaminin önemli bir kaynağı olacaktır. Ayrıca, "niasin" terimi genellikle bu vitaminin iki formu olan hem nikotinamid hem de nikotinik asit için kullanılır. İyi bir dozda nikotinik asit almak, kan trigliseritlerini düşürmek ve kötü kolesterolü düşürmek gibi olumlu etkilere sahip olabilir. Ancak uzmanlara göre, nikotinik asit bazlı takviyeler gerçekten kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlamayabilir. Gerçekten de, takviye almanın bazen yan etkileri olabilir. Kızarıklık, kaşıntı ve yüksek kan sayımı bu özel vitaminin fazla olduğunu gösterebilir. Aslında, aşırı nikotinik asit bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bazı durumlarda ciltte kızarıklık ve kaşıntı ve hatta gut hastalığını yaşayabilirsiniz. Bu fazlalık sonucunda kan şekeri değerleri de yükselebilir.

Bu yan etkiler, alınan nikotinik asit dozlarını azaltarak ve muhtemelen gerekirse alımı kademeli olarak artırarak hafifletilebilir. Bu nedenle, niasin bazlı ürünler tüketiyorsanız ya da niasin vitamini tüketiyorsanız ve bu semptomları yaşadığınızda doktora gitmelisiniz.

HABERE YORUM KAT
Keşfet